Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изрази сочувство за семејството и најблиските за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска и истакна дека ова претставува ужасна трагедија, која ги погодува сите граѓани.

-Прераната смрт на Вања претставува ужасна трагедија која нѐ погоди сите нас. Моето искрено сочувство за семејството и најблиските, нашите мисли се со вас, иако сме свесни дека ништо не може да ја надомести вашата празнина, напиша Османи на Фејсбук.

Тој истакна дека ова злосторство ќе биде најстрого казнето, за што, како што посочи е убеден дека Обвинителството и полицијата го имаат ставено целиот свој капацитет за внимателно и прецизно расчистување на случајот до најситниот детаљ.

-Јавноста со право бара целосна транспарентност и отвореност. Колку и да е трагично или грозоморно, ние мора да се соочиме со сите мотиви и детали на овој случај, не само за да ги отстраниме бројните шпекулации и манипулации, туку и за да си дадеме шанса за општествено созревање, да ги едуцираме нашите деца, за да не заборавиме, истакна министерот за надворешни работи.