Киши денеска ја повика американската војска да го преземе овој чекор, објави јапонската новинска агенција Кјодо, пренесува ДПА.

Тој истакна дека „многу сериозно“ сфати инцидентот и оцени дека летовите со овие авиони треба да бидат прекинати додека не се потврди нивната безбедност.

Вчера, Ф-16 во североисточна Јапонија исфрли два резервоари со гориво пред принудно да слета на аеродромот Аомори поради проблеми во текот на летот. Според 35-то борбено крило во воздухопловната база Мисава, резервоарите биле исфрлени над ненаселени области во префектурата Аомори.