На 22.12.2023 во 20.30 часот во ОВР Кочани е пријавено дека во Општа болница во Кочани, во безсознание бил донесен 16 – годишен малолетник Х.Д., каде и покрај укажаната лекарска помош и реанимација тој починал, а смрт констатирал лекар.

По насоки на јавен обвинител телото на починатиот е дадено на обдукција.