Регистрирани се 450 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 146, Куманово – 52, Битола – 42, Прилеп и Охрид – по 18, Тетово и Кочани – по 17, Велес и Кавадарци – по 15, Струмица и Кичево – по 14, Виница – 11, Гостивар – 10, Штип – 9, Демир Хисар – 8, Струга – 6, Крива Паланка и Берово – по 5, Радовиш и Делчево – по 4, Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Валандово и Крушево – по 3, Неготино – 2, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 1 001 оздравени пациенти од: Скопје – 432, Битола – 80, Куманово – 73, Прилеп – 69, Кавадарци – 51, Тетово – 38, Велес – 35, Кичево – 29, Неготино – 23, Гостивар – 21, Охрид и Штип – по 17, Кочани, Струмица и Радовиш – по 15, Гевгелија – 13, Свети Николе – 11, Виница – 9, Делчево – 8, Демир Капија – 7, Ресен и Дебар – по 5, Берово – 4, Крива Паланка и Дојран – по 2, Демир Хисар, Струга, Богданци, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 28 починати лица: 9 од Скопје (57г, 62г , 66г, 66г, 69г, 72г, 73г, 76г и 80г), 4 од Битола (68г, 73г, 83г и 88г), 3 од Охрид (73г, 80г и 81г ), по 2 лица од Кочани (66г и 67г ), Струмица (63г и 79г ) и Гевгелија (73г и 80г), и по едно лице од Куманово (70г), Прилеп (63г), Кичево (71г), Неготино (64г), Крива Паланка (79г) и Струга (70г). Од починатите пациенти, 7 лица се починати во домашни услови (4 од Битола за цел месец април), а 21 се починати во болнички услови.

Направени се 2 874 тестови преку: ИЈЗ – 531, ЦЈЗ Скопје – 80, ЦЈЗ Битола – 78, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 7, лабораторија болница Козле – 11, УК Пулмологија со алергологија – 11, ГОБ 8-ми Септември – 19, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 120, Жан Митрев (Филип Втори) – 196, Авицена -201, Биотек – 367, Систина – 196, лабораторија Лаор – 152, Синлаб – 51, Ремедика – 46, Плодност – 32, Генеа – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 772.

Досега во земјата се направени вкупно 713 139 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151 122, бројката на оздравени пациенти е 130 910, на починати е 4 742, а бројот на активни случаи изнесува 15 470.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 66783, активни 6974
Куманово 8425, активни 1090
Прилеп 8116, активни 755
Тетово 7057, активни 570
Битола 6076, активни 1018
Велес 5353, активни 550
Гостивар 5090, активни 378
Кавадарци 5084, активни 367
Штип 4866, активни 410
Охрид 4864, активни 471
Струмица 3954, активни 539
Струга 2918, активни 154
Кочани 2694, активни 264
Кичево 2437, активни 267
Гевгелија 2163, активни 264
Неготино 2135, активни 176
Свети Николе 1471, активни 114
Крива Паланка 1203, активни 65
Ресен 1201, активни 204
Радовиш 1079, активни 108
Берово 1005, активни 60
Делчево 946, активни 89
Дебар 927, активни 43
Виница 795, активни 116
Пробиштип 768, активни 32
Валандово 656, активни 69
Богданци 483, активни 62
Крушево 473, активни 93
Демир Капија 393, активни 24
Демир Хисар 383, активни 66
Кратово 352, активни 9
Македонски Брод 352, активни 24
Пехчево 260, активни 21
Македонска Каменица 228, активни 13
Дојран 132, активни 11