Во мирното село Стајковци, скопско, попладнево семејна расправија прерасна во погубна семејна трагедија, при што згаснаа два животи. Расправијата кулминираше со брат кој ги одзеде животите на сопствениот брат и снаа.

Погубна семејна трагедија: откривање на деталите

Смртта на жртвите

Во оваа погубна семејна трагедија, 57-годишната жена била најдена мртва на местото на настанот, додека 64-годишниот брат на извршителот им подлегна лна повредите во пределот на главата во локалната клиника. Жената била сопруга на починатиот брат на убиецот.

Фатен сторителот

Брзата акција на Министерството за внатрешни работи доведе до идентификување и апсење на напаѓачот.

Надлежните и од Полициската станица Гази Баба и од Интервентната полициска единица при СВР Скопје го открија 67-годишниот сторител на грозоморното злосторство нанесено со убодни рани. По истрагата било потврдено дека има здравствени проблеми.

Барање одговори

Мотивите под лупа 

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, придружуван од инспектори, форензичари и увидна екипа од МВР, како и судски патолози од Институтот за судска медицина, изврши увид на лице место во семејна живеалиште во село Стајковци.

Мотивите зад трагедијата во моментов се под истрага. Сторителот е идентификуван и приведен, а во моментов му е укажана лекарска помош поради здобиените повреди од убодни рани.

На местото на настанот се собрани докази за вештачење, а по наредба на јавен обвинител на телата на починатите ќе им бидат извршени обдукција.

Вештачењето на доказите собрани од местото на настанот ќе биде клучно за расветлување на околностите околу инцидентот со оваа погубна семејна трагедија. Дополнително, на телата на починатите ќе им бидат извршени обдукциски вештачења, помагајќи во истерувањето на правдата и затворање за ужалените семејства.