Според соопштението на СВР Струмица, девојчињата биле пренесени во струмичката болница, каде им била укажана лекарска помош, а настанот бил пријавен вчера во 18:30 часот во Полициското одделение во Ново Село.

Увид на местото извршила екипа на СВР Струмица, а за настанот бил известен јавен обвинител.