Денеска во Нион беше извршена ждрепката за осминафиналето од Лигата на шампионите, Наполи и Елмас добија атрактивен противник, ќе се сретнат против Барселона.

Тоа е и најинтересниот дуел од осминафиналните дуели во Лигата на шампионите, внимание предизвикува и мечот меѓу Интер и Атлетико Мадрид.

Актуелниот шампион Манчестер Сити го доби Копенхаген, Реал Мадрид ќе игра против Лајпциг.

ПСЖ иако беше во вториот шешир, избегна дерби пресметка, тие го добија Реал Сосиедад.

ЛШ осминафинале:
Порто – Арсенал
Наполи – Барселона
ПСЖ – Реал Сосиедад
Интер – Атлетико Мадрид
ПСВ – Борусија Дортмунд
Лацио – Баерн Минхен
Копенхаген – Манчестер Сити
Лајпциг – Реал Мадрид

Првите натпревари се играат на 13, 14, 20 и 21 февруари, реваншите се на 5, 6, 12 и 13 март.