Во дербито на првиот ден од Светското првенство во кошарка во Џакарта, Канада убедливо ја надигра Франција со 95:65 (14:18, 29:22, 25:8, 27:17).

По изедначеното прво полувреме во кое репрезентациите се менуваа во водство, во останатите играше само Канада. Тој го одработи шутот на канадските ѕвезди, кои ја отворија третата четвртина со серија од 22:4 за да побегнат на 65:44 и да го решат прашањето на победникот.

Шај Гилџес-Александер одигра одличен натпревар со 27 поени, 13 скока и 6 асистенции, Кели Олиник додаде 18 кај победниците, додека кај Франција најефикасен беше Еван Фурние со 21 прекин.

Претходно во петокот во оваа група Летонија очекувано го победи Либан со 109:70 (27:17, 28:13, 27:17, 28:22). Најдобар поединец кај победничкиот тим беше Даирис Бертранс со 20 поени, додека Либанците ги предводеше Серхио Ел Дарвич со 19 погодоци.

Домаќините на ова натпреварување Филипините и Јапонија стартуваа со порази, Доминиканската Република беше подобра од Филипините во првото коло од групата А во Манила со 87:81 (22:18, 20:24, 24:22, 21:17), додека во средбата од групата Е во Окинава, Германија рутински ја совлада Јапонија со 81:63 (23:11, 30:20, 16:16, 12:16).

Филипинците беа во игра до средината на четвртата четвртина кога нивната натурализирана ѕвезда од НБА лигата ј анаправи петтата лична грешка, и тоа во напад, при резултат 79:76 за Доминиканците. Без Кларксон на крајот од дуелот Филипинците не можеа да слават. Доминиканската Република беше предводена од Карл-Ентони Таунс со 26 погодоци и 10 скока, додека Кларксон застана на 28 за Филипините.

Кај Германија најдобар беше Мориц Вагнер со 25 асистенции, додека за Јапонија Јута Ватанабе постигна 20 поени.

Претходно во петокот Австралија ја совлада Финска со 98:72 (17:21, 28:19, 25:14, 28:18) во групата Е, Пети Милс постигна 25 поени и осум скока за победа на Австралија, додека Финците се најдобри беше Лаури Марканен со 19 поени, додека во групата А Италија е потешка отколку што покажува конечниот резултат, ја победи Ангола со 81:67 (23:17, 20:23, 18:17, 20:10), Италија ја предводеше Симоне Фонтекио со 19 и Стефано Тонут со 18 голови, додека Чајлде Дундао постигна 19 за Ангола.

Убедлива победа на воведниот меч во групата Д во Манила оствари и Литванија која го совлада Египет со 93:67 (26:12, 20:22, 24:19, 23:14). Маргирис Нормантас постигна 18 поени за Литванија, а Асем Мареи постигна 14 за Египет. Претходно во таа група Црна Гора го совлада Мексико со 91:71 (19:19, 29:20, 20:19, 23:13). Најдобар стрелец на Црна Гора беше Никола Вучевиќ со 27 поени и десет скока, додека кај Мексико најдобар беше Пабло Круз со 16 прекини.