На места процесите ќе бидат поинтензивни со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утринските температури ќе се движат од три до девет степени, максималната дневна температура ќе достигне до 25 степени.

Под влијание на топла воздушна маса од југ во следните денови ќе има значително затоплување со дневни температури кои на места ќе бидат над 30 степени. Во ноќта кон недела и во недела претпладне во западните делови ќе има услови за локален дожд.