Како што најави претходно УХМР, попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме со силен ветер и услови за изолирана појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 25 степени.

За утре УХМР прогнозира дневни температури до 30 степени, за во сабота и недела до 31, односно 33, а за понеделник исто така до 31 степен.