Претседателката Гордана Силјановска Давкова денеска во Скопје му го врачи мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Овој клучен потег следи по уставните процедури, при што се очекува Мицкоски да формира нова влада во рок од 20 дена. Примопредавањето беше одбележано со говорот на Силјановска Давкова, кој ја истакна уставната основа и правното значење на мандатот. Мицкоски вети дека ќе создаде реформска влада, фокусирана на еднаквост, владеење на правото, антикорупциски напори и економски развој.

Обраќање на Силјановска Давкова и предавање на мандатот за формирање влада

Претседателката Силјановска Давкова во својот говор се повика на член од Уставот, нагласувајќи ја правната основа за нејзиното постапување. Таа изрази очекување Мицкоски да формира влада во следните 20 дена. „

Денеска ми е чест и задоволство со сигурност да верувам дека чекорот што го преземам, доверувањето на мандатот за формирање влада на господинот професор д-р Христијан Мицкоски е вистински правен и политички чекор“, изјави таа.

Одговор на Мицкоски

По кратката средба со претседателот, Мицкоски ја изложи својата визија за новата влада. Тој изјави дека владата ќе биде реформска, нагласувајќи ја рамноправноста и отсуството на граѓани од втор ред. Приоритет на владеењето на правото и борбата против корупцијата, Мицкоски го истакна фокусот и на економскиот развој.

Надворешна политика и устав

Христијан Мицкоски се осврна на надворешната политика, поточно на односите со Грција, наведувајќи дека коментарите на грчките политичари, вклучително и на Мицотакис, не треба да предизвикуваат загриженост. Тој ја изрази својата намера да гради добрососедски односи погодни за 21 век и ја потврди својата заложба за почитување на уставот, и покрај промените што се спроведуваат со договорот од Преспа.

„Да видиме што направија во овие шест години. Да видиме што направија во минатото. Што требаше да добиеме кога се менуваше знамето, кога се менуваа банкнотите и кога се користеше понижувачкото име? Во продолжение период, нема да ме видите како папагал ја повторувам придавката, затоа што нема да го видите тоа зад завесата, нема да ве ограбувам или да живеам како деспот или монарх“, изјави Мицкоски.

Мицкоски и Африм Гаши

Мицкоски  се осврна на наводната изјава на новиот претседател на парламентот Африм Гаши, кој, наводно, го нарекол Косово како своја татковина. Мицкоски рече „Лично од него слушнав дека нашата заедничка татковина е нашата заедничка Македонија“. Тој го повика Гаши да им се извини на граѓаните на Македонија, доколку сторил такво нешто

Aко има дадено таква изјава, тогаш мислам дека треба што поскоро да им се извини на граѓаните на Македонија, бидејќи тука ја зема платата и е избран. од Македонци, Турци, Албанци и Власи како претседател на македонското Собрание“, рече Мицкоски.

Етнички односи и економски планови

Мицкоски се обрати на изјавите на претставниците на ДУИ, предупредувајќи дека етнички провокативните изјави може да го нарушат соживотот во Македонија. Тој увери дека вистината ќе излезе на виделина. За економски прашања, Мицкоски најави планови за две големи странски инвестиции во првите 100 дена и значаен енергетски проект. Тој спомена и ребаланс на буџетот до крајот на јули, при што 120 милиони евра ќе бидат префрлени на локалните самоуправи за проекти ориентирани кон граѓаните.