Вдовицата на опозицискиот лидер Алексеј Навални, Јулија, сними видео порака во која вети дека ќе го продолжи случајот на нејзиниот сопруг и ја повика руската опозиција да се обедини за соборување на рускиот претседател Владимир Путин.

„Ќе ја продолжам каузата за Алексеј Навални. Ќе продолжам да се борам за нашата земја. И ве повикувам да застанете покрај мене. Да ја споделиме не само тагата и бескрајната болка што не зафати и не пушта. Ве молам да го споделите со мене бесот, злобата, омразата кон оние кои се осмелија да ја убијат нашата иднина. Нема срам да правиме малку, срамота е да не правиме ништо. Срамота е да дозволете си да се исплашите“, изјави таа.

Таа вели дека токму заради Алексеј Навални треба да продолжат да се борат против режимот на Путин.

„Главната работа што можеме да ја направиме за Алексеј и за себе е да продолжиме да се бориме – повеќе, поочајно и пожестоко од порано. Знам дека ви се чини дека тоа е невозможно, мора да биде повеќе. Мораме да се собереме сите заедно во една силна тупаница и удри по овој луд режим на Путин, на неговите другари, на бандитите со еполети, на „готвачите“ и убијците кои ја осакатија нашата земја“, продолжува Јулија Навални.

Јулија вели дека Русија ја гледа како држава со достинство, правда и љубов.

„Русија, слободна, мирна, среќна, прекрасната Русија на иднината, за која мојот сопруг толку многу зборува – тоа ни треба. Сакам да живеам во таква Русија, сакам нашите деца со Алексеј да живеат таму. да го споделам со вас за градење. Токму како што го замислил Алексеј Навални. Полн со достоинство, правда и љубов“, вели таа.

Таа најави дека наскоро ќе ги соопшти точните детали за убиството на Навални.

„Знаеме за што точно Путин го убил Алексеј пред три дена. А наскоро ќе ви кажеме. Дефинитивно ќе дознаеме кој точно и како точно го извршил ова злосторство. Ќе ги именуваме нивните презимиња и ќе им ги покажеме лицата. Но, главната работа што можеме она што можеме да го направиме за Алексеј и за себе е да продолжиме да се бориме“, додава Јулија Навалнаја.

Руските власти веќе четврти ден го кријат телото на Алексеј Навални. Денеска на мајката и на адвокатите на рускиот опозициски лидер не им беше дозволен пристап до мртовечницата Салехард, каде што се претпоставува дека е телото. Истражниот комитет објасни дека истрагата за смртта на Навални е продолжена. „Не е јасно колку долго ќе трае“, коментира на Твитер прес-секретарот на Навални, Кира Јармиш.

Откриено каде е телото на Навални: Се отвораат сомнежи дека починал многу порано пред да биде објавено

Повеќе од 53.000 луѓе ја поддржаа петицијата со која се бара од Истражниот комитет веднаш да им го предаде телото на роднините на Навални.

Прес секретарот на Кремљ, Димитриј Песков, го отфрли прашањето кога телото на Навални ќе им биде предадено на неговите роднини.

„Ние не се занимаваме со оваа работа. Тоа не е во рамките на функциите на претседателската администрација“, рече тој.

Песков појасни дека нема најава за реакцијата на Путин за смртта на Навални и одби да каже за што станува збор. Засега Путин официјално не ја коментираше смртта на опозицискиот лидер, чие име со години одбиваше да го именува.

За време на тридневните акции во спомен на Навални во 39 руски градови, приведени се најмалку 389 лица, пишува „ОВД-инфо“.

ЕУ ќе воведе санкции во името на Навални

Ваков предлог даде високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

Режимот на санкции на ЕУ отсега може да го носи името на Алексеј Навални, смета Борел