Речиси 90 отсто од луѓето во Хенан, третата најнаселена провинција во Кина, сега се заразени со Ковид, велат локалните здравствени власти, пренесува Би – Би – Си.

Провинцискиот функционер Кан Кванченг на прес-конференција ја откри бројката  на заразени – која изнесува околу 88,5 милиони луѓе –

Кина се бори со невиден пораст на случаи откако ги напушти политиките за нулта-Ковид во декември.

Овој потег уследи по неколкуте протести против заклучувањата, карантините и масовните тестови.

Кан не прецизираше временска рамка за тоа кога се случиле сите инфекции – но бидејќи претходната политика на Кина за нулта-Ковид ги сведе случаите на минимум, веројатно огромното мнозинство од инфекциите на Хенан се случиле во изминатите неколку недели.

Тој рече дека посетите на клиниките за заразни болести во провинцијата Хенан го достигнале врвот на 19 декември „по што покажаа континуиран тренд на намалување“.

Фигурите во провинцијата Хенан се во целосна спротивност со бројките на „Ковид“ од централната влада

Според официјалните податоци, само 120.000 луѓе во земјата со 1,4 милијарди се заразени, а само 30 починале од промената на политиката за нулта – Ковид.

Во меѓувреме, во неделата, властите пријавија три смртни случаи од Ковид во континентална Кина, еден повеќе од претходниот ден.

Сепак, со стеснување на дефиницијата за смртни случаи од Ковид и масовното тестирање повеќе не е задолжително, владините податоци повеќе не се одраз на вистинската скала на избувнувањето.

Други локални и провинциски функционери, исто така, обезбедуваат многу различни податоци од оние од централната власт. На Бадник, висок здравствен службеник во пристанишниот град Кингдао пријавил дека половина милион луѓе се заразуваат секој ден. Тие бројки за случаите беа брзо отстранети од извештаите во вестите.

Во меѓувреме, кинеските здравствени власти рекоа дека нема да го вклучат антивирусниот лек за Ковид на Фајзер, Паксловид во неговите основни шеми за медицинско осигурување како резултат на високата цена што ја нуди американската фирма.

Лекот, привремено покриен со широката шема за здравствено осигурување на Кина до 31 март, забележа нагло зголемување на побарувачката откако минатиот месец се зголемија случаите на „Ковид“ во Кина.

„Фајзер“ ќе продолжи да соработува со кинеската влада и сите релевантни чинители за „обезбедување и соодветно снабдување“ со лекот во Кина, се вели во соопштението на компанијата.

Во неделата, Пекинг, исто така, го укина задолжителниот карантин за сите меѓународни пристигнувања и ја отвори својата граница со Хонг Конг.

Во првиот бран на претпразнични патувања, официјалните податоци покажаа дека 34,7 милиони луѓе патувале дома во саботата. Ова претставува зголемување за повеќе од една третина во споредба со минатата година, според државните медиуми.

Инфекциите се очекува да се зголемат додека земјата ја слави Лунарната Нова Година подоцна овој месец, при што се очекува милиони да патуваат од големите градови за да ги посетат постарите роднини во селата. Севкупно, според официјалните лица, се очекува да се случат повеќе од две милијарди индивидуални патувања.