На 02.06.2023 во 11.30 часот било пријавено дека на регионалниот пат Валандово-Струмица, кај место викано „Шепово“, во близина на с.Костурино, се случила сообраќајна несреќа помеѓу трактор „ИМТ 539“, без регистарска ознака, кој влечел полуприколка, управуван од В.П.(50) од с.Костурино и мотоцикл „кавасаки“ со струмички регистарски ознаки, управуван од Ј.К.(38) од Струмица.

Во несреќата мотоциклистот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Медицинскиот центар Струмица.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Струмица.