СВР Скопје активно реагира на пријавени случаи на насилство и криминални активности. Од физички напади до кражби, органите на прогонот преземаат одлучни мерки за навремено решавање на овие инциденти.

Вознемирувачки напад во населба Нерези

Во 16:20 ч. вчера во населбата Нерези се случил потресен инцидент, како што пријавил Б.П., жител на скопско Кучевиште. Нејзиниот малолетен син бил жртва на физички напад од неколку малолетници, кои не само што го нападнале туку и му го одзеле мобилниот телефон. Од МВР го потврдија инцидентот и ја уверија јавноста дека се преземаат чекори за расчистување на случајот.

Превирања на фудбалски терен во Карпош

На 12.02.2024 година, во 19,15 часот, И.С. (43) од Скопје пријавил загрижувачки инцидент во кој бил вклучен неговиот малолетен син. Околу 01:00 часот на фудбалско игралиште во основно училиште во населба Карпош, детето се соочило со физичка агресија по претходно недоразбирање. Шокантно се покажа дека напаѓачот е мајка на ученик од истото училиште. Властите активно работат на решавање на овој случај.

Грабеж на киоск во Аеродром

На 13 февруари 2024 година, нешто по полноќ, на скопскиот аеродром се случил алармантен инцидент. СВР Скопје добила пријава за лице кое упаднало во киоск, искршило стакло и избегало со одземени пари. Органите на прогонот, како што пишува во дневниот билтен, ревносно преземаат мерки за фаќање на виновникот и расчистување на овој случај.

Судир на Бит Пазар: Полицијата приведе агресивен престапник

Во друг инцидент на 12.02.2024 година, во 16.30 часот на подрачјето на Бит Пазар, полициски службеници од полициската станица Бит Пазар го привеле М.Т.(34) од Скопје. Лицето физички нападнало полициски службеник додека вршел службена должност. По темелна документација, МВР уверува дека против сторителот ќе бидат преземени соодветни правни дејствија.

Апсење во Волково: Дилер во притвор

Дополнително на неодамнешните инциденти, во Волково се случи апсење поврзано со дрога. На 12.02.2024 година во 15.10 часот, И.К. (31) од Волково е приведен од полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје. Од страна на Основен кривичен суд Скопје, извршен е претрес во неговото живеалиште, при што е откриена и одземена марихуана. Лицето во моментов е задржано во полициска станица, каде што се чека понатамошна правна постапка.

 

Извор Либертас

Извор Курир

Извор Скопјеинфо

Извор МКД

Извор Слободен Печат