Член на Кризниот штаб и Министерката за труд, вработување, боречки и социјални работи, Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, за дневникот на РТС рече дека првите групи за вакцинација се оние со намален имунолошки одговор на примените две дози.

-Делта вирусот на вирусот е доминантен. Лекарите предупредуваат дека единствената заштита од коронавирус е почитување на мерките и вакцинациите. Дефинитивно може да се каже дека влеговме во нов бран , изјави за РТС директорката на Институтот „Трамполин“, Верица Јовановиќ.

Таа додаде дека бројот на пациенти на болничко лекување се удвоил во последните две недели и дека нивните клинички слики не се лесни, како и дека повеќето пациенти имаат потреба од кислородна поддршка.

Таа нагласи дека повеќето од новите пациенти не се вакцинирани и ги повика сите што не ја примиле вакцината да го сторат тоа.