Кина испрати десетици воени авиони, вклучувајќи ловци и бомбардери, во Тајван, соопшти денеска Министерството за одбрана во Тајпеј.
Тајван најави годишна воена вежба за следната недела, за време на која војниците ќе ја проверуваат борбената готовност за да спречат инвазија, а ќе се спроведуваат редовни вежби за цивилна заштита со цел подготовка за природни катастрофи и евакуација во случај на воздушен напад, пренесува АП.

Кинеската Народноослободителна армија испрати 37 авиони и седум поморски бродови околу Тајван помеѓу петокот и саботата околу 6 часот наутро, се вели во соопштението на Министерството во Тајпеј.

Авионот вклучува ловци Ј-10 и Ј-16 и бомбардери Х-6, а 22 идентификувани воени авиони ја преминале линијата на поделба на Тајванскиот теснец, неофицијална граница која се смета за тампон зона меѓу островот и копното, или влегле во идентификациската зона на противвоздушна одбрана на Тајван во близина на неговиот јужен дел, се вели во соопштението.

Воени авиони на Кинеската Народноослободителна армија неодамна редовно навлегуваа во зоната за идентификација на противвоздушната одбрана на Тајван, која Пекинг ја смета за своја суверена територија и континуирано ги интензивираа своите маневри во регионот.