Утре сончево време, викендов облачно со поројни врнежи

У
Магазин 29.09.2022. 12:24

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен јужен ветер. Минималната температура ќе биде 10, а максималната 27 степени.

Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), до сабота ќе преовладува променливо облачно време со умерен, повремено засилен јужен ветер. В сабота ќе биде претежно облачно и нестабилно со поројни врнежи од дожд кои во западните делови ќе бидат пообилни. Од недела ќе започне да дува северен ветер и температурите постепено ќе опаѓаат.

Минималните температури ќе бидат од осум до 17, а максималните од 19 до 28 степени.