Ливерпул го совлада Вест Бромвич со 2:1 благодарение на голот на Алисон во петтата минута од судиското надополнување и ги зачува шансите за пласман во Лигата на шампионите.

Овој гол Бразилецот му го посвети на својот починат татко Хозе Бекер кој почина во февруари 2021 година на 57-годишна возраст. Тој се удави во езеро во близина на неговата викендичка во јужен Бразил.