Кошаркарската репрезентација на Македонија ја забележа првата победа во квалификациите за пласман на Е вропското првенство во 2025 година. Вечерва во Полска, Македонија ја декласира домашната селекција 96:71 (25:16, 22:22, 22:12, 27:21).

Македонските кошаркари предводени од Ненад Димитирјевиќ одиграа беспрекорен натпревар. Не играа добро во првите пет минути, кога Полска водеше 14:9 и лошо влегоа во последната четвртина кога Полска со седум поени ја спушти разликата на 12 поени.

Тој е главна тема по светските медиуми утрово, а видеото од младиот талент може да го погледнете во продолжение: