Во шопинг молови, казина и обложувалници само со потврда за вакцинација или потврда за прележан вирус, објави предмалку министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук-профил повикувајќи ги граѓаните да се вакцинираат.

Предмалку, на 99 владина седница беа донесени неколку нови мерки во борбата против коронавирусот.