Во следните денови ќе се задржи променливо облачно време. Утре во планинските подрачја ќе има врнежи од слаб снег, а ќе дува и засилен северен ветер, особено во источните делови.

Локални врнежи од дожд и снег ќе има во сабота кон крајот на денот и во текот на ноќта.

Како што соопшти УХМР, од понеделник ќе преовладува стабилно време со пораст на дневните
температури.

Утре утринските температури ќе се движат од -10 до два степена, а дневните ќе бидат од -1 до осум степени.

За време на викендот ќе биде потопло, до 12 степени, а идната недела температурите ќе достигнат 15 степени.