Премиерката Ана Брнабиќ вели дека повеќе од 211.000 вакцини од тој производител се очекува да пристигнат во Србија следниот вторник.

-Се надеваме на уште еден контингент од 500.000 вакцини на „Синофарм“, но исто така и на вакцината „Спутник В“, додала Брнабиќ.

Таа потсети дека Србија нарачала близу 15 милиони вакцини, за што има потпишано договори, нагласувајќи дека интересот за вакцинација не се намалува.