На патниот правец Прилеп-Битола од страна на сообрaќајна полиција запрено е патничко возило „пежо караван“, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Ј.(31) од Скопје и при извршена контрола било констатирано дека лицето не поседува возачка дозвола и возилото не било технички испрвно, а по извршениот преглед биле пронајдени две патни торби во кои имало девет големи пакувања марихуана, во вкупна количина од 50 килограми, информираат од МВР.

М.Ј. е приведен слобода, за настанот известен е јавен обвинител од ОЈО Прилеп и се преземаат мерки за утврдување на евентуална инволвираност и на други лица при транспортот на дрогата, по што од страна на ОВР Прилеп до надлежното ОЈО ќе биде поднесена соодветна кривична пријава по член 215 од Кривичниот законик.