На вчерашниот предизборен митинг во Јужна Каролина Трамп „раскажа“ како еднаш му рекол на лидерот на друга земја дека нема да брани нација која заостанува во своите плаќања и дека ќе ги „охрабрува“ агресорите..

Трамп побара исполнување на обврските

Обраќајќи им се на поддржувачите, Трамп рече дека ги дал своите коментари за Русија за време на состанокот на лидерите на НАТО како одговор на хипотетичката ситуација презентирана од лидерот на „големата земја“ – таа земја не ги исполнила своите финансиски обврски во рамките на НАТО и била нападната од Москва.

Според Трамп, лидерот прашал дали САД ќе ѝ помогнат на неговата земја во тоа сценарио, што го поттикнало да упати укор:

„Реков: „Не плати? Ти си крив?… Не, нема да те бранам, всушност би ги охрабрил да прават што сакаат“, рекол Трамп.

Ужасни и ненормални коментари

Портпаролот на Белата куќа рече дека поранешниот претседател „ги охрабрува инвазиите на нашите најблиски сојузници од убиствени режими“ и ги нарече коментарите „ужасни и ненормални“. И додаде дека изјавата „ја загрозува американската национална безбедност, глобалната стабилност и нашата економија дома“.

Трамп, кој е фаворит за номинација на републиканците на овогодинешните претседателски избори во САД во ноември, долго време го критикуваше НАТО и, како што вели, прекумерно финансиско оптоварување за Соединетите држави за да се обезбеди одбрана на 30 други нации.

Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина во 2022 година, откако Трамп ја напушти функцијата. Оттогаш тој се пожали на износот на американските пари испратени до Украина што не е членка на НАТО, забележува Би-Би-Си.

„Ако Европа биде нападната, ние никогаш нема да ве спасиме и да ве поддржиме“

„Политико“ неодамна објави како на Давос 2020 Трамп и рекол на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен: „Ако Европа биде нападната, ние никогаш нема да ве спасиме и да ве поддржиме“.

„Политико“ се однесува на еден од највисоките членови на Европската комисија – еврокомесарот одговорен за внатрешниот пазар, Тиери Бретон. „Инаку, НАТО е мртов и ние ќе си одиме, ќе го напуштиме НАТО. Ах, патем, ми должиш 400 милијарди долари затоа што вие, Германците, не го плаќате тоа што треба да го платите. за одбрана“, рече и Трамп според Бретон.