Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.702 тестови, а регистриран е 1.091 нов случај на КОВИД-19:

Скопје – 586, Битола – 58, Куманово – 52, Тетово – 44, Кавадарци и Велес – по 39, Прилеп и Струмица – по 29, Кичево – 23, Штип и Неготино – по 22, Гостивар и Охрид – по 20, Кочани – 16, Гевгелија и Ресен – по 13, Струга – 11, Свети Николе – 9, Дебар – 8, Радовиш, Крива Паланка , Берово и Пехчево – по 5, Богданци – 4, Демир Хисар и Демир Капија – по 3, Делчево, Валандово и Македонски Брод – по 2, Виница и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.091), регистрирани се 156 реинфекции.

Регистрирани сe 2.322 оздравени пациенти од: Скопје – 1.356, Битола – 113, Охрид – 104, Прилеп – 95, Кавадарци – 90, Тетово – 87, Гостивар – 53, Куманово – 46, Кичево – 41, Велес – 39, Струмица – 33, Гевгелија – 30, Неготино – 29, Штип – 28, Струга – 23, Свети Николе и Делчево – по 19, Радовиш – 17, Берово – 14, Виница – 13, Ресен – 10, Крива Паланка и Валандово – по 9, Богданци и Македонски Брод – по 7, Крушево – 6, Кочани – 5, Дебар, Пробиштип и Македонска Каменица – по 4, Дојран – 3, Демир Хисар и Демир Капија – по 2, Пехчево – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 23 починати лица: 13 починати лица од Скопје (69г, 69г,72г, 74г, 78г, 78г, 78г, 82г, 83г, 84г, 85г, 87г и 90г), 3 починати лица од Велес (53г, 78г и 82г), по две починати лица од Струга (52г и 62г) и Тетово (69г и 70г) и по едно од Гевгелија (44г), Кратово (64г) и Свети Николе (76г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 13 починати лица од: Скопје (4), Гевгелија (2), Битола (1), Кочани (1), Штип (1), Струмица (1), Гостивар (1), Кичево (1) и Куманово (1). Починатите лица се на возраст од 61 – 90г. Лицата за починати се пријавени во период од 01.02. до 04.02.2022. Од починатите лица, 10 се починати во домашни услови, а 3 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (36), кај 32 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.702 тестови преку: ИЈЗ-596, ЦЈЗ Скопје-103, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–175, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Авицена-154, Биотек-158, Систина-91, лабораторија Лаор-84, Синлаб-23, Ремедика-14, Плодност-42, Генеа-11, Никоб Лаб-341, ВФВ Медикал-76, Ели Медика-33, Ројал Медика–20, Спектра-ММ-19, Рапид Лаб–28, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.363.

Досега во земјата се направени вкупно 1.855.720 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 289.797, бројот на оздравени пациенти е 272.184, на починати е 8.829, а бројот на активни случаи изнесува 8.784.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 133926, Активни 5141

Куманово 15848, Активни 408

Битола 13849, Активни 409

Прилеп 13322, Активни 264

Тетово 13187, Активни 342

Кавадарци 9862, Активни 301

Гостивар 9268, Активни 175

Велес 9121, Активни 276

Охрид 8372, Активни 157

Штип 7823, Активни 99

Струмица 7744, Активни 177

Кичево 5250, Активни 129

Кочани 4877, Активни 89

Струга 4577, Активни 79

Гевгелија 4107, Активни 112

Неготино 3524, Активни 134

Свети Николе 2592, Активни 54

Ресен 2516, Активни 57

Радовиш 2434, Активни 56

Крива Паланка 2329, Активни 54

Делчево 1872, Активни 24

Берово 1693, Активни 17

Дебар 1567, Активни 29

Валандово 1503, Активни 37

Виница 1352, Активни 19

Пробиштип 1279, Активни 8

Богданци 977, Активни 39

Кратово 915, Активни 13

Крушево 866, Активни 15

Демир Хисар 804, Активни 17

Македонски Брод 679, Активни 16

Демир Капија 535, Активни 19

Македонска Каменица 519, Активни 3

Пехчево 454, Активни 11

Дојран 254, Активни 4