Како што се вжештува политичката клима во Македонија пред претстојните избори, сцената е поставена за битка со високи влогови меѓу клучните играчи во различни изборни единици. Партиите ги обликуваат своите изборни листи, а бојното поле во разните изборни единици ветува силна борба

ИЕ 1: Судир на титаните

Во срцето на акцијата лежи првата изборна единица, каде што претендентите од тешка категорија се подготвуваат за пресметка. Партиските лидери Мицкоски и Ковачевски заземаат централно место, Во ИЕ 1 присутни се и Апасиев и Арсовска. Со зголемени тензии, македонскиот блок се подготвува за жесток натпревар, додека потенцијални кандидати од албанскиот блок би биле Изет Меџити и Талат Џафери.

ИЕ 2: Исцртани борбени линии

Преминувајќи во втората единица, центарот на вниманието паѓа на Мисајловски и Лукаревска, потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Овде, во албанскиот блок ќе има судир меѓу Гаши  од ВРЕДИ и Адеми од ДУИ.

ИЕ 3: Изненадување од СДСМ

Изненадувања изобилуваат во третата единица, а се појавија неочекувани кандидати и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ.  ВМРО-ДПМНЕ веќе го потврдија Драган Ковачки, а од редовите на СДСМ најверојатно ќе биде Оливер Спасовски.

ИЕ 4:Тест на силата

Во четвртата единица СДСМ има потенцијална најава за кандидатура на Венко Филипче, а ВМРО-ДПМНЕ веќе го најави Александар Николоски.

ИЕ 5: Во непознатото

Како најмалку позната територија, петтата единица претставува интригантни можности. Додека македонските партии остануваат дискретни, албанскиот блок навестува потенцијални претенденти. Ако Села влезе во коалиција со ДУИ, тој ќе биде носител на листата во оваа изборна единица. а негов конкурент ќе биде избран од Арбен Таравари.

ИЕ Тетово-Гостивар:

Во оваа единица, жените се главни на бојното поле, бидејќи Стојановска и Петровска ги водат ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Во меѓувреме, Касами и Ахмети се подготвени да ги претставуваат ВРЕДИ и ДУИ.

Извор: Сител

Извор: Dw