Имено, неговата вредност денес се движи 45.400 долари.

Најпознатата дигитална паричка се урна во четвртокот, кога изгуби дури 17% од својата вредност по твитот на Илон Маск. Сопственикот на „Тесла“ и самопрогласениот „техно крал“ тогаш на Твитер објави дека неговата компанија престанала да прифаќа биткоин за набавка на своите возила, од еколошки причини.

Пазарната капитализација на биткоинот е сè уште под трилион долари и во моментов е околу 920 милијарди.