Европското првенство кое лани беше одложено за годинава поради пандемијата на коронавирус започнува утре со натпреварот меѓу Италија и Турција на Олимпискиот стадион во Рим.

Папата Франциск е страстен љубител на фудбалот и голем навивач на аргентинскиот прволигаш Сан Лоренцо.