Земјотрес со јачина од 2,7 степени по Рихтеровата скала околу полноќ е почувствуван во Скопје.

Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), епицентарот на земјотресот бил на 13 километри од Кисела Вода, на длабочина од пет километри.