Арчи Маунтбатен Виндзор, седмиот по ред за наследство на британскиот трон, е роден во болницата Портланд во Лондон на 6 мај 2019 година и сега живее во САД, откако неговите родители минатата година ја напуштија Велика Британија и се повлекоа од кралските должности.

– Му посакуваме среќен втор роденден на Арчи Маунтбатен Виндзор – објавено е на Твитер профилот на кралицата Елизабета Втора, а слични пораки испратија дедото на Арчи, принцот Чарлс Чарлс, како и неговиот чичко и тетка принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, Ројтерс извештаи.

Иако сме навикнати кралското семејство да нè радува со нови фотографии за роденденот на нивните членови, особено децата кои јавноста нема можност да ги гледа често, оваа година недостасуваа нови фотографии од малиот Арчи.

По наредба на кралицата Елизабета, објавена е неговата прва официјална фотографија од неговото раѓање, на која тој е во рацете на неговите родители. Од друга страна, Вилијам и Кејт се одлучија за заеднички портрет на најблиските членови на семејството, кој беше фотографиран на крштевањето на Арчи. Принцот Чарлс реши да му го честита роденденот на својот најмлад внук со негова фотографија заедно со Хари и Арчи.

Сето ова ги подгреа сомнежите дека, иако по погребот на Филип, се ближеше крајот на конфликтите меѓу Хари и Меган и другите членови, се чини дека тоа нема да се случи наскоро.

Арчи стана една од причините за влошување на односот меѓу Хари и кралиците, откако Меган, чија мајка е црна, во интервју за Опра Винфри изјави дека неименуван член на кралското семејство прашал каква е бојата на неговата кожа пред неговото раѓање.

По тој повод, Вилијам негираше дека Виндзор е расист, додека кралицата издаде изјава во која се наведува дека прашањата за раса се загрижувачки, но дека „одредени спомени може да варираат“.

Меган, која очекува уште едно дете, на почетокот на неделава изјави дека Арчи и Хари се инспирација за нејзината нова книга, која ќе биде објавена следниот месец.