Со тоа се соочува Килиан Мбапе кој промаши одлучувачки пенал, со кој Франција заработи елиминација во осминафиналниот дуел против Швајцарија.

Голгетерот на Пари Сен Жермен го заврши шампионатот без ниту еден постигнат погодок. Тоа е ретка појава кога се работи за еден од најдобрите офанзивни играчи на денешницата.

Фановите го искористија Горан Пандев и неговиот погодок против Австрија за да му направат сеир на највредниот фудбалер на денешницата.