Поразот не можат да го преболат, бидејќи, како што велат ова е прв за Германија по 20 години во мундијалските квалификации.

Ова се само дел од насловите во германските медиуми:

– Германија се посрамоти во квалификациите за СП против аутсајдерот Македонија и загуби со 1:2. Некои играчи не го достигнуваат своето вообичаено основно ниво.

– Тимот го имаше едно од најлошите изданија против 65-та рангирана Македонија во Дуизбург.

– Предводени од квартетот на Баерн Минхен, Лерој Сане, Леон Горецка, Серж Гнабри и Џошуа Кимих, го имавме еден од најлошите настапи во последниот период.

– Тоа беше крајно грозоморно. Не можам дури ни да ги напишам зборовите што сакам да ги напишам сега за точно да опишам колку беше ужасен овој натпревар. Баварските фудбалски дела имаат писатели кои со сигурност можам да кажам дека ќе направат подобра тренерска работа од Лев во моментов.

– Фала му на Господ, Лев го имаше својот последен квалификациски натпревар за Светското првенство, поради неговото пензионирање по ЕУРО 2020. Да се ​​надеваме дека следниот селектор ќе биде покомпетентен отколку што беше Лев во последните 2+ години.

– Гундоган не само што не е ни алтернативен капитен за неговиот клуб, Манчестер сити, а Лев го стави капитен на репрезентацијата. Ај што Марко Ројс не е во составот, а Мануел Нојер е на клупата, но Гундоган да е во првиот состав.

– Комбинацијата на Антонио Рудигер и Емре Чан, ништо помалку од ужасна која дозволи неверојатно лесен гол на Македонија за крај на првото полувреме. Одбраната синоќа потсетуваше на тимовите од Бундеслигата 2. Ова не е навреда за тимовите од Бундеслигата 2.

– Патетично. Северна Македонија го заврши мечот со 4 удари (3 кон противничкиот гол) наспроти 11 удари на Германија (2 кон противничкиот гол).