Ѓоковиќ вчера ја започна 319-тата недела на врвот на светскиот тенис. Серена последен пат на врвот на ВТА беше во март 2017 година, а од тогаш ниту една нејзина колешка не дошла ниту близу до тој успех.

Сепак, пред С. Вилијамс има две тенисерки, со подобар ефект. Се работи за Мартина Навратилова која на врвот била 332 недели и Штефи Граф која 377 недели беше број 1.

Новак Ѓоковиќ не крие дека цел му е да го надмине рекордот на Граф, му недостасуваат уште 58 недели на врвот.