Мериките ќе бидат обелоденети на прес-конференција на пладне, а ќе учествува професорка од Атинската медицинска школа и шефот на интензивната нега во болницата Евангелисмос во Атина, пренесува „Катимерини“.

Високи здравствени претставници денеска препорачаа лицата со придружба да примат трета доза, бустер против коронавирусот со цел спречување на зголемување на инфицирани со делта сојот.

Владата одобри, бустер доза на мРНА вакцините (Фајзер и Модерна) да биде достапна како бустер доза од првата недела од септември.