Британската полиција уапси маж вооружен со нож кој се судрил со двајца полицајци пред Министерството за одбрана и во близина на официјалната резиденција на премиерот Борис Џонсон во центарот на Лондон.

Полицијата неколку часа го опколила Вајтхол, кој е дом на неколку министерства, вклучително и Владата и Министерството за одбрана, и води до канцеларијата и резиденцијата на Џонсон на Даунинг Стрит, но областа подоцна е повторно отворена.

Покрената е истрага по инцидентот за време на коњичката парада, свечена парада во паркот Сент Луис. Џејмс, соопшти полицијата.

“Околу 8:50, 29-годишен маж вооружен со нож се судри со двајца полицајци пред Министерството за одбрана. Полицајците употребија шокер и го задржаа мажот. Нема извештаи за повредени”, соопшти лондонската полиција. .

„Тој е уапсен за обид за убиство и поседување јуришно оружје и е во притвор во полициска станица во централна Лондон. Инцидентот не е поврзан со тероризам“, се додава во соопштението.