Се сомневаме во интегритетот на Пендаровски и потенцијалниот обид за бојкот

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, упати жесток напад врз Стево Пендаровски, обвинувајќи го дека во текот на целиот мандат повеќе функционирал како аналитичар отколку како претседател. Мицкоски рече дека недостатокот на интегритет и безличноста на Пендаровски ќе доведе до катастрофален пораз на претстојните претседателски избори. Мицкоски побара изјаснување од Пендаровски дали има намера да го бојкотира вториот круг како последица на страшен пораз во првиот круг.

Повик за транспарентност

Во своето обраќање на митингот во Скопје, Мицкоски ги повика Димитар Ковачевски, Али Ахмети и Стево Пендаровски јавно да го кажат својот став за потенцијалниот бојкот на вториот круг од изборите. Тој ги повика да разјаснат дали ќе се помират со значајната разлика меѓу Гордана Силјановска Давкова и Пендаровски во првиот круг или ќе се одлучат за бојкот.

Во прашање резолуцијата на опозицијата

Мицкоски изрази сомнеж за подготвеноста на СДСМ и ДУИ грациозно да го прифатат поразот, сугерирајќи подготвеност за различни сценарија за одржување на власта. Тој постави прашање дали опозицијата ќе продолжи да се бори без плод во вториот круг или ќе прибегне кон кукавички бојкот.

Перцепција на граѓаните

Посочувајќи ги досегашните постапки на СДСМ и ДУИ, Мицкоски истакна дека граѓаните биле сведоци на нивната подготвеност да манипулираат со ситуациите во своја полза, особено кога се соочуваат со изгледи за загуба.