Кина, наводно, ја откажала посетата на министерот за надворешни работи на Европската унија, кој требаше да го посети Пекинг следната недела. Тоа не даде причина, пренесува Aljazeera.

Според амбасадорот на ЕУ во Кина, Хорхе Толедо, Хосеп Борел и кинеските дипломати се очекува да разговараат за трговијата, човековите права и војната во Украина.

Портпаролката на ЕУ, Набила Масрали, во изјава по е-пошта за Асошиетед прес рече: „За жал, бевме информирани од кинеските колеги дека предвидените датуми следната недела веќе не се можни и сега мора да бараме алтернативи“.

„Тоа е до Кина да комуницира за причините“, додаде таа. „Ќе се прилагодиме и заедно ќе најдеме нов датум“.

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека Пекинг придава „големо значење на кинеско-европските односи и одржува размена со Европа на сите нивоа и во различни аспекти“.

Портпаролот Ванг Венбинг на брифингот со новинарите во Пекинг рече дека Борел ќе биде пречекан „што е можно поскоро по погодност на двете страни“.

Развојот уследи по минатонеделниот самит на ЕУ, за време на кој блокот го одобри предлогот за набавка на клучни материјали, како што се металите од ретки земји, од други места освен Кина, но исто така рече дека не сака да се „одвои“ од втората по големина во светот економија целосно.

Во неделата, Толедо изјави на Светскиот мировен форум во Пекинг дека Кина и Европа најверојатно ќе одржат два дијалози лично во септември, еден за економијата и трговијата и друг за дигитални прашања, пред да се одржи самит.

Во говорот подготвен за Борел за неговата посета во април се вели дека ЕУ може да и верува на Кина само ако бара мир и во Украина.

Кина се позиционираше како потенцијален посредник во војната и објави мировен план од 12 точки, кој наиде на млаки одговори и од Русија и од Украина.

Неутралноста на Пекинг во конфликтот е доведена во прашање додека продолжува да организира заеднички воени вежби со Москва.