Портпаролот на Министерството за одбрана на Руската Федерација, генерал Игор Конашенков, изјави дека руските ракети и артилерија погодиле околу 700 украински воени цели во текот на изминатиот ден, а цел биле командни центри, војници и складишта за муниција.

Генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол на Министерството за одбрана, изјави дека ракетите истрелани од воздух погодиле три командни точки, 13 области каде се акумулирале војници и украинска воена опрема, како и четири складишта за муниција во Донбас.

Тој наведе дека во јужниот украински регион Николаев, руски ракети погодиле мобилен систем против дронови во близина на населбата Ханивка, на околу 100 километри североисточно од градот Николаев.

– Ракети и артилерија погодија 583 области каде што беа натрупани војници и украинска воена опрема, 41 контролен пункт, 76 артилериски и минофрлачки единици на позиции за гаѓање, вклучително и три батерии „Град“, како и украинската станица за електронско војување Буковел во близина на населбата Ханивка, рече Конашенков.

Тој додаде дека од почетокот на специјалната воена операција, како што Русите ја нарекуваат инвазијата на Украина, руските сили уништиле 174 авиони, 125 хеликоптери, 977 беспилотни летала, 317 ракетни системи за воздушна одбрана, 3.198 тенкови и други оклопни борбени возила и 408 повеќецевни проектили.