Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 19, Прилеп, Штип и Виница – по 2, Струга и Кочани – по 1.

Регистрирани се 192 оздравени пациенти од:

Скопје – 83, Куманово – 17, Битола – 11, Струмица – 9, Велес – 7, Штип, Струга, Кочани и Крива Паланка – по 6, Прилеп – 5, Гостивар, Кавадарци и Охрид – по 4, Тетово, Неготино и Крушево – по 3, Свети Николе и Виница – по 2, Кичево, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Валандово, Богданци, Демир Хисар, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 19 починати лица: 7 од Скопје (58г, 61г, 67г, 74г, 76г, 76г и 78г), 3 лица од Тетово (46г, 72г, 74г), по 2 лица од Прилеп (61г и 67г) и Ресен (66г и 73г), по едно лице од Велес (63г), Гостивар (78г), Охрид (85г), Виница (68г) и Гевгелија (76г). Од пријавените, 4 се починати во домашни, а останатите 15 лица во болнички услови.

Направени се 1.314 тестови преку: ИЈЗ-132, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-108, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-36, Жан Митрев (Филип Втори)-199, Авицена-127, Биотек-134, Систина-199, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–3, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 329.

Досега во земјата се направени вкупно 757.794 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.725, бројката на оздравени пациенти е 146.043, на починати е 5.230, а бројот на активни случаи изнесува 3.452.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68261, активни 1404

Куманово 8778, активни 322

Прилеп 8264, активни 160

Тетово 7189, активни 121

Битола 6268, активни 232

Велес 5463, активни 91

Гостивар 5159, активни 59

Кавадарци 5147, активни 50

Охрид 4983, активни 198

Штип 4955, активни 74

Струмица 4100, активни 98

Струга 2970, активни 72

Кочани 2776, активни 54

Кичево 2538, активни 85

Гевгелија 2190, активни 35

Неготино 2179, активни 23

Свети Николе 1518, активни 42

Ресен 1233, активни 44

Крива Паланка 1218, активни 8

Радовиш 1136, активни 57

Берово 1026, активни 9

Делчево 967, активни 27

Дебар 938, активни 8

Виница 874, активни 67

Пробиштип 789, активни 18

Валандово 665, активни 6

Богданци 493, активни 8

Крушево 488, активни 22

Демир Хисар 396, активни 21

Демир Капија 396, активни 2

Кратово 367, активни 15

Македонски Брод 356, активни 1

Пехчево 266, активни 2

Македонска Каменица 247, активни 17

Дојран 132, активни 0