Рускиот тенисер Данил Медведев ги сподели емоциите по поразот во финалето на Австралија опен. Во решавачкиот меч Медведев загуби во пет сета од Шпанецот Рафаел Надал.

– Тешко е да се зборува по 5,5 часа. Сакам да му честитам на Рафа. Она што го направи денес е неверојатно. Го прашав: „Дали си воопшто уморен?“ Ова е генерално лудо. Рафа го подигна нивото по два сета. Рафа, ти си неверојатен шампион. И твојата конфронтација со „Големата тројка“ сè уште не е завршена. За жал, мојата сопруга не беше на трибините. Најверојатно го скршила телевизорот дома од фрустрација. Следниот пат ќе се обидам да играм подобро, изјави Медведев по денешното финале.

Медведев не успеа да дојде до трофејот и покрај водството од 2:0.