Хирургот кој беше во првите борбени редови за животот на принцезата Дијана детално ја опиша ноќта кога, по несреќата, беше донесена во Ургентниот центар во Париз. Кога тешко повредената принцеза итно била пренесена во Ургентниот центар, тој бил на смена. Тој реши да проговори по 24 години и да ги открие деталите за борбата за животот на принцезата, зачуден од фактот што речиси четвртина век подоцна, се ширеа теории на заговор за нејзината смрт.

Принцезата од Велс пристигна во Ургентниот центар во критична состојба, бидејќи претрпе срцев удар на местото на несреќата, рече тој за Daily Mail.

-Спиев во просторијата за одмор, кога дежурниот анестезиолог ме разбуди и рече дека имаме итен случај. Не знаевме која е повредената личност, само ни рекоа дека пристигнува жена која имала сообраќајна несреќа. Не го знаевме нејзиниот идентитет. Во критична состојба , рече тој.

Принцезата Дијана беше на носилката, а целиот персонал на Ургентниот центар веднаш ја разбра сериозноста на ситуацијата.

-Итно ќе реагиравме доколку некоја друга млада жена беше на носила и преживееше ваква несреќа, но тука беше принцеза. Еден од практикантите само замолкна во аголот, ја опиша атмосферата што владееше кога сфатија кој е пациентот.

Принцезата веднаш беше испратена на рентген каде беше откриено дека има многу опасно внатрешно крварење. Во тој момент, бидејќи нејзината крвна група сè уште не беше утврдена, таа доби единица нулта крвна група. Околу два часа по полноќ , доживеа уште еден срцев удар, раскажа тој.

Нејзината состојба бараше итна операција, немаше време да се префрли во операционата сала, па беше направена на лице место, а потоа доктор Даман открил дека и е оштетено срцевото ткиво.

-Направив се што можев за да диши, нејзиното срце не работеше правилно затоа што не добиваше доволно крв. Помина половина час и знаевме дека ни треба чудо. Се повика најдобриот француски кардиохирург, тие го разбудија и го крена од кревет да дојде , раскажува тој.

Кардиохирургот професор Ален Пави веднаш наредил Дајана да биде префрлена во операционата сала, каде тим лекари продолжиле да се борат за нејзиниот живот. Професорот Пави побара од операцијата да се утврдат причините за тоа внатрешно крварење.

-За време на таа постапка беше утврдено дека принцезата има пукната горна лева белодробна вена, на местото каде што се поврзува со срцето. Пави успеа да ја санира таа штета, но веќе беше доцна, се сеќава Даман.

Срцето на принцезата престана да чука непосредно пред да ја оперираат, но таа вештачки се одржуваше во живот. Не можешло да се врати, а лекарите ја загубиле битката за животот на Дајана.

-Пробавме масажа на срце, дефибрилатор, и дадовме адреналин. Но, нејзиното срце повторно не почна да чука, рече тој.

И покрај тоа, тимот ги продолжил напорите да ја одржи принцезата во живот уште еден час.

-Се боревме, испробавме сè, кога работите во ваква ситуација, не забележувате дека времето поминува. Болницата Пити-Салпетриер е еден од најдобрите ургентни центри во Франција. Успеавме да спасиме луѓе во многу полошо состојба од таа. Бевме горди. Но, не успеавме да ја спасиме неа, рече тој за Daily Mail.

Наодите на еминентниот британски патолог, д-р Ричард Шепард исто така потврдија дека францускиот медицински персонал сторил сè што е во нивна моќ и дека тие се исклучително професионални. Дека ниту една друга стратегија не би помогнала во ваков случај.

-На крајот на краиштата, чувствувате голем физички замор затоа што го вложувавте секој атом на сила за да и го спасите животот. Сите бевме уморни и скршени. Јас дури и не го забележав претседателот Ширак кој дојде да и оддаде почит на Дијана, рече лекарот и потоа ги опиша бизарните сцени.во и околу болницата во деновите што следуваа.

Болницата била опкружена со новинари и папараци, лекарите доживеале срамни сцени. Новинарите се обидоа да влезат во болницата, се распрашувале по ходниците и одделите, се маскирале како медицински персонал и туркале колички низ болницата, сето тоа во обид да им пријдат на членовите на тимот кои се обидоа да ја спасат принцезата.

Најбизарниот од овие инциденти д-р Даман никогаш нема да го заборави. Ноќта кога траеше борбата за животот на Дајана, тој носеше, како и секогаш, бели кломпи.

-Дури следното утро забележав дека моите кломпи се крвави. На нив имаше крв на Дајана. Немав време да ги исчистам, но еден од следните денови, еден човек ми пријде додека бев во болницата и ми рече – сакам да ги купам твоите кломпи. Тие имаат сина (или кралска) крв на себе. Фасцинантно е колку далеку се подготвени луѓето да одат , вознемирено рече доктор Даман, додавајќи дека потоа ги исчистил кломпите.

Приказната не завршува тука, барем не за докторот. Тој остана обележан како некој што се обиде да ја спаси принцезата.

-Тоа зависи од тоа што ќе се случи во мојот живот, но јас се сеќавам на секој август затоа што мојот син е роден во ноември истата година и секогаш се сеќавам. Се обидувам да не навлегувам во детали како минуваат годините, но секогаш кога ќе се појави нова книга објавено на француски јазик за “До смртта на Дијана, некој ми ги испрати. Така, за жал, имам колекција од такви книги, вели МонСеф.