Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ предупреди дека состојбите во економијата се алармантни, како што рече катаклизмични. Посочи дека една милјарда евра во буџетот ја нема, а нема ниту проекти.

Според Мицкоски парите се извлечени преку задолжување и се искористени во поткуп и кражби.

– Се сеќавате ли на пресовите на оној Тевдовски Данска и Кире Наумов, кои паѓаа во несвест велејќи дека долгот бил цели 38 осто кога ВМРО имаше влада? Е сега тој е 63 отсто, или секој човек, секој жив човек должи над 3500 евра во државава. Наместо 500 евра плата во 2017-та, денес сите имаме 3500 евра долг. А само со новиот ребаланс владата ќе го задолжи секое семејство во земјава со нови дополнителни 500 евра, рече Мицкоски.

Воедно, додава тој, со ребалансот на буџетот се предвидува и нова давачка, а тоа е поскапување на дизел горивата за скоро 4 денари, што според Мицкоски ќе биде директен удар за сите граѓани, а особено за земјоделците и транспортерите, што ќе предизвика ценовен шок и нов бран поскапувања на сите производи. Е оваа давачка ја викаат „еколошки данок“. Така, поатрактивно да делува.

-А откако ДУИ и Заев се свртеа кон зеленото ќе поскапе дизелот, среде Скопје направија масакр со дрвата на Орце Николов, со увезување на загаден мазут го трујат воздухот, што значи кај и да е овие брзо ќе го напуштат зеленото и ќе се вратат на основните занаети, а тоа се криминалот и корупцијата. Народот вели дека зеленото најбрзо пожолтува, а ќе пожолтат кога на избори ќе чујат народот што мисли за нив, порача лиедрот на ВМРО-ДПМНЕ.