Во рамките на Алијансата за Албанците има обид за ставање на крај на расколот. Арбан Таравари, актуелниот лидер, организира партиски конгрес закажан за вечерва (16.02.) со цел да го смени  Зијадин Села, поранешниот претседател и актуелен шеф на Централното собрание.

Причини за раздорот: Приклучување на Таравари кон албанската опозиција

Партијата, клучен дел од владејачкото мнозинство, доживува раскол додека Таравари се усогласи со партиите во албанскиот опозициски блок. Ова доведе до инциденти и предизвика раскол во партијата.

Фракција предводена од Зијадин Села и поддржана од ДУИ  која не се согласува со политиките на Таравари, иницираше исклучување на двајца министри од редовите на Алијанса на Албанците Дополнително, Таравари се изјасни за кандидатура за претседател на државата.

Реакција на Села: Иницирање контра-мерки

Зијадин Села, жесток противник на одлуките на Таравари, презема акција со поттикнување смена на Таравари. Села закажува контра-конгрес за во недела (18 февруари) на кој ќе се расправа за разрешувањето, што дополнително ќе ги ескалира тензиите во Алијансата.

Смена на министри: Последици од партиската поделба

Последиците од внатрешните несогласувања се манифестираат како сменети двајца министри усогласени со Таравари, имено министерот за здравство Фатмир Меџити и министерот за администрација Азир Алиу. Последиците од борбата за моќ одекнуваат надвор од политичките функции.

Наводи и контра-барања: Драма на прес-конференција

Од крилото на Таравари на прес-конференција го обвинуваат Села дека ги прекршил партиските статути на состанокот минатиот викенд, со што одлуките се нелегитимни. Тие тврдат дека Таравари има контрола врз печатот на партијата, тврдејќи дека на Села му недостигало мнозинство за да го разреши Таравари.

Правни превирања: Оспорување на легитимноста

Адвокатот на Алијансата за Албанците, Абидин Абдули, презентирајќи го правен став, тврди дека на Собранието одржано на 10 февруари му недостасувал потребниот кворум. Тој тврди дека конгресот закажан за 18 февруари е нелегитимен, што создава легално бојно поле за загрозената партија.

Два од три печати се во рацете на Таравари. Се очекува Села да го врати третиот печат. Доколку не го стори тоа, има најава за решавање на спорот по судски пат или укинување на важноста на печатот. Од приврзаниците на Таравари има барање и фракцијата на Села да се откаже од партијата и да контролира и злоупотребува сајтот на партијата.

Двојни наративи: Поддржувачите на Села зборуваат

Во контра-изјава, поддржувачите на Села остро ги отфрлаат наводите, означувајќи ги како неосновани обиди за манипулација. Војната со зборови се интензивира додека двете фракции се стремат да го контролираат наративот среде политичките превирања.

Настанок и еволуција: Патување на Алијансата за Албанците

За да се разбере длабочината на актуелната криза, императив е враќањето на почетокот на партијата во 2015 година. Излегувајќи од Демократската партија на Албанците (ДПА) на Мендух Тачи, Зијадин Села го предводеше движењето за реформи, што доведе до формирање на Алијансата за Албанците.

Од власт до опозиција

Патувањето на партијата вклучува освојување пратенички мандати во 2016 година до приклучување во коалициска влада со СДСМ и ДУИ. Сепак, следеше брза транзиција во опозиција, при што Таравари ја презеде улогата на градоначалник на Гостивар по локалните избори во 2017 година.

Позиционирање на и после изборите во 2020

Со учество на парламентарните избори во 2020 година во коалиција со Алтернатива, Алијансата обезбеди значаен мандат. Коалицијата собра 81.620 гласови, обезбедувајќи 12 пратенички места. 8 од нив беа на Алијанса за Албанците. Партијата на Села остана во опозиција, разделувајќи се со Алтернатива во 2021 година, а политичкиот терен повторно се смени во февруари 2023 година, кога двајцата партнери ги заменија улогите.

Извор: Слободна Европа

Извор: Telma