Како редок потег, Пентагон во четвртокот објави декласифицирана видео снимка на која се гледа како Русија пресретнала американско воено надгледувачко беспилотно летало соборено над Црното Море пред два дена, пренесува Reuters.

Тоа беше првиот директен американско-руски инцидент од почетокот на војната во Украина, влошувајќи ги и онака затегнатите односи меѓу Вашингтон и Москва.

На видеото, руски борбен авион Су-27 доаѓа многу блиску до американското беспилотно летало MQ-9 и фрла гориво во негова близина, во, како што велат американските власти, очигледен обид да се оштети американскиот авион додека летал над Црното Море.

Се покажува и губењето на видеото по уште еден близок руски маневар, за кој Пентагон вели дека е резултат на судирот на рускиот авион со дронот. Завршува со слики од оштетениот пропелер на дронот, за кој Пентагон вели дека е резултат на судирот, што го прави авионот нефункционален.

Видеото, кое е долго околу 40 секунди, е уредено од американската војска во должина, но ги прикажува настаните во последователен редослед, соопшти Пентагон.

Русија ги отфрли американските обвинувања дека нејзините авиони дејствувале невнимателно во инцидентот во вторникот над Црното Море, и наместо тоа го обвини „остриот маневрирање“ на дронот за несреќата, тврдејќи дека нејзиниот авион не остварил контакт.

Инцидентот над меѓународните води беше потсетник на ризикот од директна конфронтација меѓу САД и Русија поради Украина, која Москва ја нападна пред повеќе од една година и која западните сојузници ја поддржаа со разузнавачки информации и оружје.