Бугарија и Македонија утре го играат мечот од првото коло во Лигата на нации, селекторот на бугарската репрезентација не гледа политика, не е политичар, на средбата и пристапува фудбалски и спортски, и сака победа.

Јасен Петров порача дека ниту е политичар, утре ќе се игра фудбал, а сака победа на Бугарија.

-Фудбалот е најважната игра, ги радува луѓето и на фудбалот гледаме само како игра. Јас не сум политичар, ниту имам намера да делам политика, Бугарија и Македонија утре играат фудбалски натпревар. Велат, Македонија е фаворит, добро, но и ние имаме наши адути, кои ќе ги покажеме на натпреварот. Сите мечеви ни се еднакво важни, не ги делиме на помалку или повеќе важни, Македонија заслужува респект, но ние сакаме да победиме, рече селекторот Петров.