Најзначајниот руски опозициски лидер во изминатата деценија, Алексеј Навални, почина во затвор во Арктичкиот круг, јавуваат руските новински агенции, цитирајќи ја затворската служба.

Важен како најгласниот критичар на претседателот Владимир Путин, Навални отслужуваше 19-годишна затворска казна за прекршоци кои нашироко се сметаат за политички мотивирани.

Тој беше преместен во арктичка казнена колонија, која се смета за еден од најтешките затвори, кон крајот на минатата година.

Затворската служба во областа Јамало-Ненец соопшти дека ги утврдува причините за неговата смрт, објави новинската агенција Тас.

Оваа најнова вест се ажурира и повеќе детали ќе бидат објавени наскоро. Ве молиме освежете ја страницата за целосна верзија.

Можете да добивате „Breaking News“ на паметен телефон или таблет преку апликацијата BBC News. Можете исто така да го следите @BBCBreaking на Твитер за да ги добивате најновите предупредувања.