Триатлон – мажи

Кристијан Блуменфелт (Норвешка)
Алекс Ји (Велика Британија)
Хајден Вајлд (Нов Зеланд).
Пливање:

100 метри пеперутка – жени

Маргарет Макнел (Канада)
Жанг Јуфеи (Кина)
Ема Мекеон (Австралија)
100 метри пеперутка – мажи

Адам Пити (Велика Британија)
Амо Каминга (Холандија)
Николо Мартинењи (Италија).
400 метри слободен стил – жени

Ариарн Титмус (Австралија)
Кетлин Ледецки (САД)
Ли Бингџи (Кина)
4×100 метри штафета слободен стил – мажи

1. САД

2. Италија

3. Австралија

Скејтборд

стрит – жени

Момиџи Нишија (Јапонија)
Еајса Лил (Бразил)
Фуна Накајама (Јапинија)
Стрелаштво

Кит-жени

Амбер Инглиш (САД)
Дијана Бакоси (Италија)
Веи Менг (Кина)
Кит-мажи

Винсент Ханкук (САД)
Јеспер Хансен (Данска)
Абдула Алрашиди (Кувајт)
Планински велосипедизам

Крос кантри – мажи

Томас Пидок (Велика Британија)
Матијас Флукигер (Швајцарија)
Давид Валеро Серано (Шпанија)
Скокови во вода

Синхронизирано од 10 метри – мажи

Том Далеј/Мати Ли (Велика Британија)
Цао Јуан/Чен Аисен (Кина)
Александр Бондар/Виктор Минибаев (Олимписки тим на Русија)
Пинг-понг

Мешани двојки

Јун Мизутани/Мима Ито (Јапонија)
Ху Ксин/ Лиу Шивен (Кина)
Лин Јун Ју/Ченг Чинг (Кинески Тајпеј)
Кану

слалом – мажи

Бенјамин Савсек (Словенија)
Лукас Рохан (Чешка_
Сидерис Тасиадис (Германија)
Стреличарство

Мажи екипно

Јужна Кореја
Кинески Тајпеј
Јапонија
Спортска гимнастика

Мажи екипно

Олимписки тим на Русија
Јапонија
Кина
Џудо

Жени категорија до 57 кг

Нора Џакова (Косово)
Сара Сусик (Франција)
Цукаса Јошида (Јапонија)
Џесика Климкат (Канада)
Мажи категорија до 73 кг

Шохеи Оно (Јапонија)
Лаша Шавдатуашвили (Грузија)
Ан Чангрим (Јужна Кореја)
Сокбатар Ценд-Охир (Монголија)
Мечување

Флорет поединечно – мажи

Ченг Ка-Лонф (Хонгконг)
Даниеле Гароцо (Италија)
Александер Чоупенич (Чешка)
Сабја поединечно – жени

Софија Подзњаква (Олимписки тим на Русија)
Софија Великаја (Олимписки тим на Русија)
Манон Брунет (Франција)
Таеквондо

Жени категорија до 67 кг

Матеа Јелиќ (Хрватска)
Лорен Вилијамс (Велика Британија)
Рут Гагбу (Брег на Слонова коска)
Мажи категорија до 80 кг

Максим Храмцов (Олимписки тим на Русија)
Салех Елшарабати (Јордан)
Тони Канает (Хрватска)
Сеиф Еиса (Египет)
Кревање тегови

Жени категорија до 55 кг

Хидилин Дијаз (Филипини)
Лао Квојун (Кина)
Зилфија Чиншанло (Казахстан).