Во притворското одделение на Воспитно-поправниот дом Куманово – Затвор Кшање, синоќа бил пронајден обесен осуденик на доживотен затвор. Починатиот е идентификуван како Усеин Рашидов од Кочани, кој пред една година ја уби Танкица Младеновска, исто така од Кочани.

Овој инцидент, заедно со неодамнешното самоубиство во истата установа покренува прашања за надзорот и обезбедувањето во затворските институции.

Откритие на безживотното тело

Безживотното тело на затвореникот го откриле неговите двајца цимери во нивната затворска ќелија кога се разбудиле. Тие веднаш го пријавиле инцидентот до затворските власти. Мажот бил пронајден врзан за креветот со постелнина.

Командантот Ненад Цветковиќ изјавил:

„Во 6 часот командирот бил известен дека У.Р. бил пронајден починат, кој си го одзел животот со бесење. Веднаш била повикана итна медицинска помош, а лекарот констатирал смрт. Сите надлежни институции се известени, вклучително и МВР, ОЈО Куманово, извршена е увид на местото на настанот, а телото е испратено на обдукција.

Правни постапки

Доживотната пресуда за Рашидов беше донесена на 9 мај, но сè уште не станала правно обврзувачка.

Уште еден  инцидент

Пред само дваесетина дена, во истото притворско одделение, шеесет и седумгодишниот Д.Г. од кумановското село Габреш, осомничен за двојно убиство и обид за убиство, бил пронајден мртов. Тој се обесил со постелнина додека друг затвореник спиел во ќелијата.

Овој  инцидент се надополнува на неодамнешните трагедии во затворскиот систем во Куманово, расветлувајќи ги предизвиците со кои се соочуваат во обезбедувањето на благосостојбата и безбедноста на затворениците.