Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 09.09 до 11.09.2022):

Направени се 1.286 тестови, а регистрирани се 179 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 94, Битола – 16, Куманово – 11, Прилеп, Кавадарци, Велес и Неготино – по 6, Штип и Делчево – по 5, Охрид и Кочани – по 4, Тетово и Берово – по 3, Гостивар и Крива Паланка – по 2, Струмица, Ресен, Радовиш, Валандово, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (179), регистрирани се 36 реинфекции.

Регистрирани сe 347 оздравени пациенти од: Скопје – 215, Битола – 22, Кавадарци – 14, Велес – 11, Куманово и Тетово – по 10, Прилеп – 9, Охрид – 8, Берово, Гостивар и Гевгелија – по 6, Кичево и Свети Николе – по 5, Кочани и Струмица – по 4, Штип – 3, Богданци и Македонски Брод – по 2, Крива Паланка, Радовиш, Кратово, Струга и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (09.09 – 11.09.2022) пријавени се 2 починати лица, по едно лице од Скопје (79г) и Валандово (86г). Лицата се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 4 починати лица, по едно починато лице од Скопје, Битола, Охрид и Крушево, на возраст од 71 – 89г. Три лица се починати во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови. Лицата се починати во период од 25.08. до 01.09.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.158.164 тестирање на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.583, бројот на оздравени пациенти е 331.213, на починати е 9.512, а бројот на активни случаи изнесува 858.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      160610, Активни   377

Куманово    18148, Активни    25

Битола      17857, Активни    82

Прилеп      15419, Активни    50

Тетово      14438, Активни    33

Кавадарци   12025, Активни    29

Велес 10750, Активни    19

Охрид 10275, Активни    22

Гостивар    10270, Активни    11

Струмица    8767, Активни     4

Штип  8725, Активни     29

Кичево      6058, Активни     15

Кочани      5541, Активни     19

Струга      5171, Активни     8

Гевгелија   4864, Активни     7

Неготино    4128, Активни     14

Ресен 3015, Активни     19

Радовиш     2829, Активни     14

Свети Николе      2793, Активни     3

Крива Паланка     2651, Активни     14

Делчево     2180, Активни     25

Берово      1864, Активни     8

Дебар 1811, Активни     0

Валандово   1599, Активни     2

Виница      1477, Активни     1

Пробиштип   1299, Активни     1

Кратово     1113, Активни     7

Богданци    1099, Активни     0

Крушево     1033, Активни     12

Демир Хисар 926, Активни      2

Македонски Брод   797, Активни      4

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      2

Пехчево     519, Активни      0

Дојран      370, Активни      0